Rekonstruálják a hunok egyik erődjét
barikad.hu 2012.04.22. 09:47
Tizenhét hektáron épülhet fel a keleti hunok egyik jelentős ipari és kézműipari központja, Szuzsa, a Bajkál-tó keleti partján, Ulan-Ude város közelében.
A hun város felépítését az orosz kormány és az UNESCO közösen támogatja, a közeljövőben gazdag programok várják majd az érdeklődőket és a tudományos kutatókat.

Hun telepek
A Bajkál-tó vidékén az orosz régészek számos hun települést tártak fel, az egyik leghíresebb Ivolga, mely a környék egyik legnagyobb kereskedelmi és logisztikai központja volt. A hely a mai burját fővárostól mintegy 17 kilométerre fekszik. A. Davidova vezetésével orosz kutatók kiásták a hunok egyik jelentős északi központját, leleteit az Ulan-ude-i múzeumban őrzik. Másik jeles városias település volt Dureny. A burját kutatók a legkorábbi hun erődöt és várost, Szuzsát akarják újra felépíteni, melyet még a Kr. e. 3. században építettek, négy-öt évszázad alatt virágzott, majd a Kr. u. 1-2. század során elpusztult. Egyes vélemények szerint belháborúk okozhatták a csodálatos fekvésű település végét. Oleg Bulutov, a Nemzetközi Hun Alapítvány elnöke szerint a hunok elég sok nyomot hagytak Burjátiában, adataik szerint több mint száz emlék kötődik hozzájuk, ezek között vannak fegyverek, kerámia és más tárgyak is.

Egy konferencia eredményei
Tavaly októberben Burjátia fővárosa, Ulan Ude adott otthont egy nemzetközi konferenciának, mely az eurázsiai városok örökségvédelméről szólt. Ott szóba került a burját fővároshoz közel fekvő Szuzsa, mely Ulan Ude ókori elődje lehetett. Az Izmailovszki-szigeten lévő romokat egykoron hun mesteremberek emelték, fából és kőből. Az erődöt két folyó összefolyásánál alapították, mely egy szigetet alkotott, így a természetes védelem biztosítva volt. A telepet kívülről fallal választották el a külvilágtól, a legjobban védett helyen állt az uralkodó nemzetség udvara, ezen kívül kézművesműhelyek és barakkok sorakoztak.
Épülő hun központ
Az új hun város az eredeti erőd közelében kap helyet, és a tervek szerint nemcsak fellegvárat próbálják meg rekonstruálni, hanem mellette helyet kapnak kovácsműhelyek, bőrfeldolgozók és fazekasok is. Az erőd újra felépítése azért fontos, hogy ezzel is demonstrálják: a hunok nem voltak nomádok, hanem változatos életmódot folytattak. Egyes nemzetségek és törzsek tényleg szerettek a Bajkál-tó festői partja mellett élni, de ugyanúgy ismerték a városi életmódot. A burjátok úgy tartják, hogy ők is a hunok utódai.
OB
|