A Szent Korona visszavétele
barikad.hu 2012.07.21. 02:43
1463. július 19-én a magyar küldöttség Vitéz János kancellár vezetésével visszaszerezte a huszonhárom éve külföldön lévő magyar Szent Koronát.
Veszélyes szerződés
Hunyadi Mátyás, fiatal magyar király hatalmas összeget, 80 ezer forintot fizetett III. Frigyes német-római császárnak a koronáért cserébe. A legfőbb magyar hatalmi jelvény visszaszerzése minden király kötelessége volt, hiszen ennek hiányában nem tudták törvényesen beiktatni az uralkodókat. A Bécsújhelyen megkötött megállapodás értelmében maas váltságdíj fejében III. Frigyes visszaszolgáltatta a koronát, valamint Sopron városát, a többi, elbitorolt nyugati várat viszont megtarthatta. A szerződés rendelkezett arról, hogy Frigyes viselhette a magyar királyi címet, sőt Mátyást hivatalosan a fiává fogadta. Ez a pont később nagy veszélybe sodorta a magyarokat, hiszen ez azt jelentette, hogyha Mátyás törvényes örökös nélkül hal meg, akkor III. Frigyes vagy fia, Miksa örökli a magyar trónt. A fiatal magyar király valószínűleg nem gondolta, hogy ilyen tragédia bekövetkezhet.

A Szent Korona viszontagsága
Luxemburgi Zsigmond 1437-es halála után Habsburg Albert két évig üt a magyar trónon. Akkor a Szent Koronát a királyi kincstárban őrizték. Miután az osztrák uralkodó elhalálozott, a királyné udvarhölgye, Kottaner Jánosné cinkostársaival 1440. február 21-én éjjel ellopták a koronát és Komáromba szállították, hogy ott megkoronázzák Albert fiát, a csecsemő V. Lászlót. A magyar rendek nem akartak egy újabb Habsburgot látni a magyar trónon, ezért meghívták Jagello Ulászlót, hogy ő legyen a magyar király, de hivatalosan nem tudták megkoronázni, mert a Szent Korona a Habsburgok birtokában volt.
OB
|