A középkori íróiskola titka
barikad.hu 2012.10.01. 12:49
Preszlávban, a bolgárok középkori fővárosában különös tárgyra leltek a régészek. Megtalálni vélték a krónikák lejegyzésére szolgáló tollhegyek egy tucatját.
Különleges leletek
Nikolaj Ovcsarov régész Preszlavban, egy leletmentő ásatás során tizenegy tollhegyből álló „készletet” talált a bolgár főváros vallási központjában, az egyik bazilika belsejében. Az eddig előkerült tollhegyek kúp alakúak voltak, a változó átmérőjű fejek pedig arról árulkodtak, hogy azokkal különböző módon tudtak szöveget lejegyzeni. A leleteről úgy vélekednek, hogy azt I. Simeon bolgár cár idején használták. Elméletüket arra alapozzák, hogy akkoriban az egykori fővárosban egy, az uralkodó által alapított iskola működött és ott készítették el a szent iratokon kívül a cárok tetteit megörökítő miniatúrákat is.
Középkori művek nyomában
A régészek feltételezése szerint a kolostorban téma szerint elkülönítették a megírandó könyveket és különös figyelmet fordítottak miniatúrákkal díszített példányokra. A kutatók reménykednek, hogy most fény derülhet arra, hogyan készültek a csodálatos könyvek a középkor folyamán. A bolgár régész a sajtónak Umberto Eco A rózsa neve című nagyszerű munkájával példálózott, amelyben részletes leírás szerepel arról, hogy a 12-13. századi szerzetesek hogyan készítettek könyveket és hozzá tartozó miniatúrákat. Obcsarov elképzelhetőnek tartja, hogy a középkori módszereket már a bolgárok is használták.
Nagy Simeon kora
A nagy bolgár cár 863 és 927 között uralkodott. Irnek leszármazottja, a magyar Árpádokkal rokon bolgár-hun dinasztia tagja az egykori balkáni szkíta birodalom –Thrákia - nagy részére kiterjesztette uralmát. Délen, a bizánciakkal, északon őseinkkel hadakozott kereskedelmi jogokért és területekért.

Simeon hódításai nyomán felvette a cézár, vagyis a császár méltóságnév egyik kései változatát, a cári címet, eldobva a régi káni vagy nagykáni megjelölést. Ebben az időben terjedt el nagy ütemben a keleti kereszténység a bolgárok földjén, megalakult a Bolgár Ortodox Pátriárkátus az akkori főváros területén.
OB
|