Feltárul a Nagy Fal titka
barikad.hu 2012.11.28. 12:14
A hunok története és kultúrája szorosan kapcsolódik a világ egyik építészeti csodájához, a Kínai Nagy Falhoz. Az északi szomszédjuktól rettegő földműves közösségek hosszú erődrendszerrel próbálták feltartóztatni a rendszeresen az északi népek özönét.

Új adatok
A hatalmas védelmi rendszer kiterjedéséről már eddig is sok számadat keringett a híradásokban, a legújabb, 2012-ben végzett felmérés szerint a teljes falszakasz hossza 21.197 kilométer és az erőd mintegy 15 közigazgatási egységen kígyózik keresztül. A régészeti kutatások szerint a különböző történeti korban épített falszakaszok 43721 hektárt foglalnak el.

A fal története
A Kínai Nagy Fal hatalmas erődrendszerét mindig az adott földrajzi régió alapanyagából húzták fel, ezért hol kőből, hol téglából, és hol döngölt földből készült. Általában keleti-nyugati irányban építették, a kínai fejedelemségek északi határának közelében, hogy megvédjék határaikat az északi lovas népektől. A falszakasz másik fontos feladata a határvédelem volt, az őrök és a vámosok a kapukon át szedték be az adót és a különböző vámokat. Az egyik legkorábban épült szakasz a Kr. e. 7. századból való, de a leghíresebb részek az első kínai császár, Csin Si Huandi (Kr. e. 220-209) idején épültek, aki megteremtette az egységes Kínát és egy hatalmas határvédelmi rendszert akart kiépíteni birodalmában. Ebből a korból szinte alig maradt emlék, a legépebb falszakaszok a Ming-dinasztia idejéből valók, akik a mongolok és a mandzsuk ellen emeltek hatalmas méretű védelmi rendszert. Az építkezés csak kis portyázó seregek ellen volt hatékony, a nagy hun, majd mongol haderőt nem tudta megállítani. A 16. században például a mongol Altan kán megkerestette a Nagy Fal elhanyagolt szakaszát és csapataival betört Pekingbe és felgyújtotta a külvárost. A mandzsuk pedig csellel jutottak be a falak közé 1644-ben.

Rossz állapotban
A Kínai Nagy Fal már 1987-ben felkerült az UNESCO Világörökségi Listájára. A jó állapotban lévő Ming-falak az összes falszakasz csupán 8,2 százalékát adják, azok ma a fő turisztikai látnivalók, a többi 74,1 százalék messze vidéken, szántóföldek közelében, nagyon rossz állapotban vannak, sok helyen már csak az alapok látszanak. Az Ordosztól, a Sárga-folyó nagy kanyarulatától keletre fekvő Sanhszi-tartományban különösen elhanyagoltak a falszakaszok, a kínaiak régen ott elég sok erődöt építettek, hiszen a hunok nagy számban telepedtek meg a termékeny és gazdag földön. A tartományi vezetés most egy védelmi programot dolgozott ki, hogy 2015-re teljesen felújítsák és állami védelem alá vegyék a történelmi emlékeket, megakadályozva, hogy a helyi földművesek kárt tegyenek az ősi emlékekben.
OB
|