Rokkával a rontás ellen
barikad.hu-gombos zé 2013.01.21. 11:57
A magyar népi hagyományban a baromfit elragadó menyéthez különös hiedelmek fűződnek, alakját összekötik a rontó erejű szépasszonyokkal vagy boszorkányokkal.
A menyét képzet eredete
Szinte az egész Kárpát-medence területén él az a hiedelem, hogy a menyét vagy a hermelin nemcsak a baromfiudvar lakóinak félelmetes ellensége, hanem a nagytestű állatokra is veszélyes: elapaszthatja a tehén tejét, sőt megigézheti az embereket. Volt olyan elképzelés, amely szerint a menyéthez köthető hiedelmekben nem más, mint Géza fejedelem felelségének, Saroltnak az emléke maradt fent, aki - Thietmár érsek leírása alapján - megvetette a rokkát és a női elfoglaltságot és helyette férfias mulatságokban lelte kedvét. A hasonlóság talán a fejedelemasszony nevéből eredhet, hiszen a Sarolt fehér menyétet jelent. A menyét szó asszony és menyasszony értelemben ismeretes, de sok más helyen szépasszonynak is nevezték, ami arra a régi szokásra vezethető vissza, hogy a kereszténység előtti időkben bevett szokás volt nálunk, magyaroknál, hogy a lányokért menyétbőrt adtak fizetségül.

Ősi eljárás
A baromfiban kárt tevő menyét ellen a táltoshit emlékeit megőrző magyarok számos mágikus elhárító eljárást alkalmaztak. Ebben az esetben a megkötést tartották biztos módszernek és „munkát” adnak neki. Volt, ahol egy kis pálcikára kötött kócot dugtak azokra a helyekre, ahol felfedezték nyomait és csúfolódó versikékkel fonásra biztatták: „Menyétasszony, szépasszony, nem pörög a rokkája!” A hit szerint ugyanis ez a kis ragadozó nem szeret fonni, ezért inkább eltávozik és nem bántja a baromfit. Szatmár megyei szokás szerint orsókat szurkáltak a tyúkól köré, ha menyét járt az udvaron.
Ártó szerepben
A menyétnek az egyik megjelenési formája a boszorkány volt, a néphit szerint a rontó erejű lény menyét alakot öltve belopózik a háztartásokba és kiszopja a tehén tejét. A menyét a jóslásokban baljós előjelű. A kalotaszegi hiedelem szerint meghal a háznál valaki, ha menyét jelenik meg az udvaron; menyéttel álmodni veszekedést jelent. Göcsejben azt tartották, hogy fullánkja van; csípésétől az állat teste megdagad, sőt az állat bele is pusztulhat. Kalotaszegi hit szerint, ha áldott állapotban lévő asszony találkozott vele, akkor gyenge, beteges gyereke születik; ha pedig beteg látta, nehezen épült fel.
OB
|