Az etruszk ékszerek nyomában
barikad.hu 2013.01.29. 11:33
Az Itáliában telepedett keleti népről, az etruszkok eredetéről megoszlanak a kutatói vélemények, habár az utóbbi évtizedben felerősödtek azok a hangok, amelyek az etruszkok keleti, sztyeppei eredetre gyanakodnak.
A Kr. e. 1. században élt neves ókori szerző, Vergiliusz etruszk származású volt, ő költeményében, az Aineiszben megörökítette ősei vándroútját a kisázsiai Trójából egészen Rómáig, majd elmesélte, hogy két testvérpár, a Hadisten gyermekei, Romulusz és Rémusz várost alapítottak. A kutatók etruszknak tartják azt a különleges művészeti kincseket, melyek a Kr. e. 7. században jelent meg Itália középső részén, akkortól valók az első aranyékszerek.

Keleti tárgyak
Sok kutató észrevette, hogy itáliai etruszk ékszereken keleti, sztyeppei motívumok találhatók, az utóbbi években éppen azt kezdték el vizsgálni, hogy ez a páratlan művészeti ág milyen keleti elemeket tartalmazhat. Az itáliai nép ékszerkészítését két korszakra osztották fel, archaikusra és klasszikusra, előbbit Kr. e. 600-300 közé keltezték, ezekre a mezopotámiai bronzkorig visszanyúló granulált technika és sodronyzománc technika volt a jellemző, sőt az akkor készült tárgyak némelyike máig használatosak a keleti, szkíta utódnépeknél. Egyik jellegzetes tárgy a bronztükör, melyet a táltosok rendszerint szertartásaikon használnak, de sok szíta és szarmata sírban találtak az etruszkhoz hasonló leleteket.

Szkíta vagy görög?
Az európai művészettörténészek csupán a görög és római tárgyak ismeretében azt állapították meg, hogy Kr. e. 3-1. század között az itáliai etruszkoknál görög hatás érvényesült, szerintük az Itáliában készült tárgyak nagy hasonlóságot mutatnak a Hellász területén talált ékszerekkel. A kutatók csak felejtették el, hogy a görög területeken előbukkanó leletek nem a görögök saját készítése volt, nem önálló darabok voltak, hanem a fémműves remekművek a keleti népek, elsősorban a szkíták művészetéből származott, azzal a görögök a fekete-tengeri térségben ismerkedtek meg és vásárolták meg az ottani szkíta mesterektől, akik a görögök igényei szerint is készített míves tárgyakat. Ez a keleti jellegű ékszertípusok jelentek meg a keltáknál, akikkel az eturszkok északon, az Alpok hágóin keresztül élénk kereskedelmi kapcsolatban álltak.
Jellegzetes etruszk ékszer volt
Egyik különleges etruszk ékszer volt az üreges, kerek nyakék, melyet amuletnek viselték, csakúgy, mint a keleti népek, akik ezt a bajelhárító tárgyat szinte a mai napig hordják mellükön. A gótnak tartott fibulák ősei az etruszkoknál jelentek meg,ők ismertették a rómaiakat a tógát összefogó ruhakapoccsal, majd onnan terjedt el előbb a szkíta népek, majd a germánok felé.
OB
|