A tavasz hírnöke
alfahir.hu 2013.02.26. 11:55
Amikor hazánkban megjelennek a gólyák, az már a tavasz beköszöntének biztos jele. Ehhez a nemes állathoz sokféle hiedelem kapcsolódik.
Történeti példák
A leghíresebb, gólyával kapcsolatos történet a középkori Képes Krónikában olvasható. Amikor Attila király körbefogta az észak-itáliai Aquileia városát, a hunok sokáig még ostromgépekkel sem tudták bevenni a várost. Egyszer a hun király jósok társaságában körüljárta a várost, és észrevették, hogy egy gólya fiókáit elköltözteti a városból a számára biztonságos tengerparti nádasba. Ebből az égi jelből a király megtudta, hogy hamarosan elpusztul a város. Ezer évvel később ismét találunk gólyával kapcsolódó történetet. Antonio Bonfini örökítette meg számunkra, hogyan jósolták meg a gólyák Mátyás király halálát: „..midőn Bécsből Budára tartottunk, és a király megállt Komáromnál, egy torony tetején, amely a kapu fölött emelkedett, észrevettünk egy gólyafészket, melyért négy gólya, a gazdát kiüldözve, ádázul verekedett egymással; velem együtt a többi udvari embernek is megmutatta ezt, és később barátaim között, mintegy az istenségtől megihletve, megjövendöltem ebből, hogy Pannóniában ez évben megbomlik az egység, és a fejedelem halála közel van, valamint, hogy a magyarok hajlandósága négyfelé ágazik, mert négy király fog civakodni az országért; és ezt a jóslatot az ő gyenge egészsége is alátámasztotta.”
Népi hiedelmek
A magyar népi hagyomány híven őrzi a gólyákhoz kötődő jóslásokat és egyéb babonás hiedelmeket. A falusi közösségek tagjai úgy vélték, hogy áldás lesz azon a házon, amelynek kéményére gólya rakja a fészkét. Ilyen eseteben óvták a ház gazdáját attól, hogy eltávolítsa a fészket, különben a gólya bosszút áll és felgyújtja a hajlékot. Még talán sok helyen él az a mondás, hogy aki tavasszal álldogáló gólyát pillant meg, az egész évben lusta lesz, ennek megelőzéséért az alábbi versikét kellett mondogatni: „Gólyát látok, fél lábon állok. Aki nem áll fél lábon, lusta lesz a nyáron.” Aki viszont repülő gólyával találkozik, az egész évben szorgalmas lesz. A régi babonák szerint, aki földön álló gólyát lát, az egész évben otthon marad, aki viszont repülni látja a madarat, az utazni fog. Szintén varázsmondókát mondtak a fenséges madár láttán, hogy a lányok megszabaduljanak szeplőiktől: „Gólyát látok, szeplőt hányok.”
OB
|