A rabszolgák útja
alfahír 2014.05.20. 11:28
Kevés olyan szabad nép volt, mint a szkíták és utódaik, ahol nem volt ismert a rabszolgaság embertelen intézménye. Sajnos, sok társadalom igényelte az olcsó munkaerőt, ezért a nagy kereskedelmi utak egyik legjövedelmezőbb „áruja” a rabszolga volt.
Egy újszerű kutatás
Jukka Korpela, finn kutató a korai rabszolga kereskedelm útvonalát próbálta feltárni a helyi beszámolók és a kereskedelmi feljegyzések alapján. Rájött arra, hogy a középkor és a kora-újkor idején a legnagyobb kereskedelem a Kaszpi-tenger és Közép-Ázsia között zajlott, ahol a muszlimok igényelték a legtöbb olcsó rabszolgát. A professzor úgy gondolta, hogy a legjobban a szőke hajú rabokat keresték a piacokon, ezért az emberkereskedők a mai Finnország, Karélia és a balti államokból fogdosták össze az embereket és szállították délkeleti irányba és juttatták el Közép-Ázsiába rendkívül hosszú utakon. A különleges hajú és arcú embereket a luxustermékek közé sorolták.
Viking üzlet
A legtöbb, északon elfogott embert a legnagyobb kelet-európai folyókon, a Dnyeperen és a Volgán szállították hajókon és a Kaszpi-tenger melletti, valamint a krími rabszolgapiacon árusították őket. Sokáig úgy vélték, hogy a sztyeppei népek foglalkoztak ezzel a kereskedelemmel, de ők legfeljebb kevés hadifoglyot vittek a vásárra. A finn professzor kimutatta, hogy elsősorban jómódú novgorodi kereskedők és viking harcosok fogdostak össze gyanútlan embereket és adták el őket.
OB
|