Betegségek emberi alakban
alfahír 2014.05.21. 17:36
A régi magyar babonákban a betegségeket megszemélyesítették. Úgy vélték, hogy emberi alakban jelennek meg és úgy hozzák a bajt a közösségekre.
A betegségek emberi alakban való megjelenítése általában a Kárpát-medence keleti felében maradt meg. A magyar néprajzosok balkáni hatásnak vélik, holott jóval keletebbre, a buddhista hitű sztyeppei népek körében is megvan ez a különös hiedelem. A mitikus mezben előadott történetek valóságos megfigyelésen alapulnak, vagyis, a betegségek embereken keresztül terjedtek szét.
Különös történetek
Régen a nagy járványok sok emberéletet követeltek, a himlő, a pestis, a kolera, stb. idején egész falvak pusztultak ki. Ekkor a faluban megjelenő idegent, esetleg különös megjelenésű személyt tartották a betegség hordozójának. Széles körben meséltek olyan különös történeteket, hogy néha egy fekete asszony jelent meg a faluban és elmondta, hogy akkor megkíméli a falusiak életét, ha olyat tudnak tőle kérdezni, amire nem tud válaszolni. Máshol olyan víziók voltak, hogy a faluban végigszaladt egy csupasz gyerek, aki súlyos járványt szabadított rájuk. Erre voltak különféle megoldások, a fekete asszony ellen vicces kérdés-felelet játékkal készültek, a gyerek ellen pedig kendert fontak, inget készítettek, hogy a gyerek a faluba érkezésekor vegye fel és vigye el a kórt.
Kolerás történetek
A rossz ivóvíz miatt gyakran tört ki kolerajárvány a vidéki falvakban. Sokszor meséltek olyan történeteket, hogy a járvány idején megjelent egy törpe, amely megállított egy fuvarozót és kérte, hogy vigye be a faluba, cserébe az ő családját megkíméli a baj. A faluban töltötte az éjszakát, majd reggel kutya képében távozott. Elmenetelekor benézett néhány házba. Ahová bekukkantott, ott mindenki meghalt hamarosan. Máshol a kolera démont halál képében látták.
OB
|