Szakkiz és a szkíták
alfahír 2014.06.01. 10:14
Az ókori források beszámolnak arról, hogy a szkíták Bartatua vezetésével áttörtek a derbenti szoroson, más néven a Vaskapun és a Kr e 7 században elözönlötték Mezopotámia nagy részét, lerohanták Médiát és az ott élt népeket hosszú éveken át fennhatóságuk alatt tartották. A félelmetes lovas népet szaka néven emlegetik a korabeli feljegyzések, akik különleges viseletükről, egyedi művészetükről illetve sapkájukról váltak ismertté. A mai Irán területén különleges, szaka tárgyakat tártak fel a régészek, az egyik legszebb, szkítákhoz köthető kincs éppen Szakkiz mellől, Zivijéből került elő
Az Urmai-tó partján
A Kr e 6 században a médeknek sikerült függetlenedniük és kiűzni a szakákat a mai Irán nyugati és középső területeiről, de a lovas népek nem tűntek el, hanem csak védett helyre húzódtak vissza északra, egy részük pedig a Kaszpi-tenger keleti partvidékén talált magának lakóhelyet. Azok a szakák, akik nem mentek el Médiából és korábbi lakóhelyükön maradtak, azok előbb a médek, majd a perzsák szolgálatába szegődtek. Roman Ghirshman úgy véli, hogy azok a szakák, akik lerohanták Médiát az Urmia-tó déli részén telepedtek le, azon a helyen, amelyet ma is Szakkiznak neveznek. A híres iranista kutató szerint ez lehetett az ókori szakák egyik központja. Az antik szerzők még tudtak a szakák városáról és országáról Strabon például Sagapeninek emlegeti a tó körül élt népek területét, amelyben a kutatók szintén a szaka nevet vélték felfedezni.
Eltűntek a szakák?
Ugyan a szakák önálló állama a Kr. e 6. században a Kürosz-féle perzsa állam megalakulásával megszűnt, de valószínűleg az Urmai-tó partján és attól északra megtelepedett lovasok nem tűntek el egyik napról másikra. A perzsa feliratokban gyakran találkozunk a szaka névvel. Később valószínűleg a rokon pártusokhoz csatlakoztak, és az új birodalom szövetségesei lettek.
OB
|