A közös munka öröme
alfahír 2014.06.01. 10:20
Még szüleink idejében is természetes volt, hogy bizonyos ház körüli munkát együtt végezzenek el, sőt a falu közössége egymást kölcsönösen segítette. Ezt a munkafolyamatot a legtöbb helyen kalákának nevezték, de ismert volt még a móva és a koceta név is.
Házépítés közösen
Ma leginkább a házépítő kalákáról hallunk, mert ez még talán a mai napig él a vidéki közösségekben. Ennek az a lényege, hogy a baráti közösség tagjai egyik tagjuk számára megépítenek egy házat az alaptól a tetőig. Általában ismert, hogy ki hány napot dolgozott egy házon, ezt fel is jegyezték, mert a kölcsönösség jegyében a gazdának később azt le kell máshol dolgozni. Hasonlóan építették fel a gazdasági épületeket, a csűrt. Az egyes családok kalákába mindig a legmunkaképesebb, a legkülönb családtagjaikat küldik, hogy a családra ne hozzon szégyent, aki ugyanis nem jól dolgozott, azt többet nem hívták meg, de hozzá sem ment senki dolgozni. Ez a közösségből való kizárást jelentette. A ház elkészülte után a munkát a mulatozás váltotta fel: a résztvevőket meghívták a házszentelőre, ahol közösen ettek, ittak, vigadtak. Általában ekkor a gazda paprikással vagy tokánnyal kínálta a vendégeket és énekkel, tánccal múlatták az időt. Ezáltal a közös munka nemcsak egy ember hasznát szolgálta, hanem az egész közösségnek nagy élményt szerzett, a közös mulatság még inkább összekovácsolta a kalákát.
Aratás és gyűjtés
Nemcsak a házépítésnél dolgoztak közösen kalákában a falusi közösség tagjai, hanem bizonyos mezőgazdasági munkákban is számíthattak egymásra. Ilyen volt a széna begyűjtése és betakarítása, ilyenkor szinte az egész falu kivonult a kaszálóra, a férfiak vágták a füvet, míg az asszonyok gyűjtötték, majd forgatták a szénát. A boglyák összerakása, végül beszállítása ismét a férfiak kötelességei közé tartozott. A földművelésben a trágyahordástól elkezdve sokféle munkát végeztek közösen. A trágya kihordása szekérrel történt. Előbb az egyik, majd a másik udvarból szállították ki, ahol egyaránt megvendégelték a résztvevőket.
Hasonló közös munkának számított a legelők karbantartása. Kora tavasszal a férfiak kivonultak a vakondtúrások elegyengetésére, a bokrok, száraz szúrós gyomok kiirtására, a kutak, vályúk megjavítására, hegyvidéken a források kitisztítására. Ugyanakkor kijavították a mezei utakat és a mezsgyéket is.
OB
|