Pubicisztika : Ha az „Y-generáción” múlna, már a Jobbik lenne kormányon |
Ha az „Y-generáción” múlna, már a Jobbik lenne kormányon
G. Kirkovits István - Hunhír.info 2016.04.03. 11:33
Miért ábrándult ki a politikából az Y-generáció? – erre a kérdésre keresték a választ a brüsszeli Foundation for European Progressive Studies (FEPS) és az amerikai Global Progress által készített kutatásban, amelynek során eddig 12 országban – beleértve Magyarországot – vizsgálták az 1980 és 2000 között született korosztály politikai értékrendjét és jövőképét. S hogy melyik párt érti meg leginkább a fiatalokat? A kutatás szerint egyértelműen a Jobbik. A válaszadók 35%-a mondta azt, hogy a radikális párt a legmegértőbb, a Fideszt mindössze minden tizedik fiatal gondolja annak. A második helyen a Lehet Más a Politika (LMP) végzett 12%-kal. A Jobbik népszerűségét a fiatalok körében az is jól mutatja, hogy ha csak a 15–34 közötti korosztályon múlna, akkor toronymagasan (53%) nyernének a parlamenti választásokon. A kutatók szerint a Jobbik sikere a fiatalok körében részben annak köszönhető, hogy az Y-generáció úgy érzékeli, hogy a pártban „tiszta, nem korrumpált" emberek dolgoznak. A magyarországi ultraliberális és Fidesz-közeli liberális portálok és hírforrások, vagyis a média kb. 98 százaléka természetesen azt hozza ki az egészből, hogy az Y-generáció tagjai valójában a térség legboldogtalanabb emberei közé tartoznak. Így hát érzelmi síkon közelíti meg a témát, pedig az eredmény nyilvánvaló. Nem győzzük hangsúlyozni: az Y-generáció lesz évek múlva az, amely a társadalom gerincét alkotja, és amely szavazatai döntőek a hatalmi viszonyok átrendezésében. Egyértelműen leszögezhetjük tehát, hogy az Y-generációra mint törzsbázisra hagyatkozva a Jobbik kormányzóképes alternatívaként jelenik meg a magyar közéletben.
A ránk vonatkozó adatokat a Policy Solutions intézet elemezte. A Bulgáriával, Ausztriával és Lengyelországgal összevetett eredmények ismertetésekor körvonalazódott a tragikus helyzet:
Igaz, összességében az európai fiatalok többségére jellemző, hogy elégedett az életével, ám a vizsgált négy ország közül Magyarországon érzik magukat a legkevésbé boldognak a 15–34 év közötti fiatalok. Az életükkel elégedetlenek aránya háromszor nagyobb Magyarországon, mint Lengyelországban vagy Bulgáriában, és majdnem ötször magasabb, mint Ausztriában. További magyar sajátosság, hogy van egy törésvonal a 15–34 évesek között, az életkor emelkedésével szignifikánsan csökken az élettel való elégedettség, körülbelül a 24. életév betöltése után. A magyar fiatalok jövőképe is elmarad a régiós országokétól. Lengyelországban a legoptimistábbak (84 százalék), hazánkban a fiatalok kétharmada bizakodó. Boros Tamás, a Policy Solutions stratégiai igazgatója jelezte azt a nem igazán meglepő eredményt is, miszerint Magyarországon a szegényebb, rosszabb körülmények között élő fiatalok a legpesszimistábbak.
És hogy melyik párt érti meg leginkább a fiatalokat? A kutatás szerint egyértelműen a Jobbik. A második helyen a Lehet Más a Politika (LMP) végzett. A Jobbik népszerűségét a fiatalok körében az is jól mutatja, hogy ha csak a 15–34 közötti korosztályon múlna, akkor toronymagasan (53%) nyernének a parlamenti választásokon.
Kicsit vizsgáljuk ezt a kérdéskört. 1980-tól számítják az Y-generációt, vagyis a legkorábban születettek mindössze tíz évig éltek diktatúrában, annak is az enyhébb változatában. Nem érintették olyan hatások, mint a 30 évvel korábban születetteket, akiknek még az élet része volt a padláslesöprés, a fekete autó és a rendőrpofon.
Első számú kritérium, hogy nem lehet nyertes olyan politikai erő, amely az évtizedek alatt folyton változtatta köpönyegét, és a Szovjetunió csicskájából a globálvilág elszánt híve lett. De olyan politikai erő sem számít tényezőként, amely 90-ben még a liberálisok szekerét tolta, most pedig illiberális demokrata mázában tetszeleg. Csak azok a pártok rúghatnak labdába, amelyeknél ez a köpönyegváltás, vagy kaftánváltás semmilyen formában nem jött elő. Jól jelzi ezt a Jobbik, illetve a másik frissebb erő, a liberális LMP viszonylag jó szereplése a felmérésben.
Egyértelműen látszik, hogy a liberális térfélen az LMP, radikális, illetve mondhatni középpolgári térfélen a Jobbik párharca fogja eldönteni a későbbi időszakok választásait. Azért az időrendi törvényszerűségért, hogy életkorukból adódóan nem lehettek a módszerváltás előtti politikai időszak szekértolói, a rendszerváltás utáni vegyes időszakban pedig VÉGIG ellenzéki szerepet töltöttek be, vagyis az ő esetükben a folyamatosság, a TARTALMI radikalizmus képviselete töretlenül megvan.
Érdekes gondolat, hogy az Y-generáció tagjait is leginkább azok a kérdések foglalkoztatják, mint a "többséget", tehát nincs külön generációs ellentét az érdeklődési körben. És mit tesz erre a Jobbik? Jó politikai éleslátással megtalálta azt a sulykolandó irányt, amely ennek a trendnek megfelel. Vagyis a valódi nemzeti konzultáció, a valódi, a valódiság, a hitelesség közvetítése, és azok az általános, mindenkit húsba vágóan érintő témák, amelyet kampányába beemelt. Korrupcióellenesség, az egészségügy javítása és az oktatás minőségivé tétele olyan szempontok, amelyek alapvetően meghatározzák a magyar társadalom mindennapjait.
A hatalmon lévők pont e területeken szenvednek hiányosságot, ami ugyanúgy elmondható a vele szemben álló SZOCIÁLLIBERÁLIS ellenzékre is. Ott tartunk, hogy a XXI. századi politikai erők, nevezetesen a Jobbik és az LMP teljes mértékben uralni tudja ezeket a területeket és pont ideológiai hovatartozás függvényében ilyen nagy az arány a Jobbik, a már most nemzeti középpárt, és az LMP több szempontból is nemzeti-liberálisnak mondható álláspontja között.
A felmérés jó iránytű a jövőt illetően. Amelyből kiderül, hogy mik azok a vonalak, amelyek mentén még jobban felépítheti magát a nemzeti erő. A Fidesz tette, amit tett, szigorúan a lécet nem leverve a különböző politikai és ideológiai érdekkörök számára iszonyú pénzek juttatásával a vélt barátságokat megvásárolva. A Jobbik ezt mellőzte és csupán a hitelességre épített.
Lehet itt kovácsbélázni, karaktergyilkos témákat pedzegetni, a lényegen akkor sem változtat. Az embereket, azon belül az Y-generációt nem érdeklik ezek a hirtelen felbukkanó, semmi konkrétummal alá nem támasztott leleplezések. Ahogyan Kovács Bélánál nem számított és nem is számít, hogy valójában mit tett, vagy mit nem tett az elmúlt időszakban, úgy a Jobbik vezérkarát érintő ügyek sem érik el az ingerküszöböt.
A Jobbik csak azt teheti, hogy még keményebben és konkrétabban továbbviszi a most feldobott három alaptémát, és továbbra is a tiszta, nem korrupt és nem befolyásolható erőként állja a sarat a fideszes atlantistákkal és a liberális Európai Egyesült Államok hívőivel szemben. Mert valójában annyi a negatívum és akkora a hatalmon lévők és a nép közti ellentét, hogy különösebb erőfeszítés nélkül tud ebben is az egyedüli hiteles alternatívaként megmutatkozni.
|