Külföld : A lengyelek népszavazást tartanak a KONTINENSFOGLALÓK befogadásáról |
A lengyelek népszavazást tartanak a KONTINENSFOGLALÓK befogadásáról
HÍDFO.RU 2017.06.10. 11:05
Andrzej Duda lengyel államfő csütörtökön azt mondta, Lengyelország népszavazást fog tartani a migránsok befogadásával kapcsolatban, ha az Európai Unió továbbra is nyomást gyakorol a kormányra.Közvélemény-kutatások szerint a lengyel lakosság abszolút többsége ellenzi a menekültek befogadását, és az emberek azokat sem engednék be az országba, akik háború elől menekülnek.
Májusban Dimitrisz Avramopulosz uniós migrációügyi biztos azt mondta, az Európai Bizottság eljárást indít Magyarország és Lengyelország ellen, ha a két ország nem kezdi meg a migránsok átvételét más országoktól. Beata Szydlo lengyel kormányfő akkor kijelentette; nem fogják befogadni a migránsokat, és ellenzik a menekültkvóta bevezetését is.
Andrej Duda azonban egy csütörtöki nyilatkozatában már a népszavazást is kilátásba helyezte. Elmondása szerint a népszavazást a 2019-es országgyűlési választások idején tartanák.
„Ma a lengyel kormány álláspontja egyértelmű: nem engedélyezzük a kényszerbetelepítést Lengyelországba. Én ugyanezen a véleményen vagyok – de ha az Európai Unió a jövőben is felhozza ezt a témát, ha megpróbál külső nyomást gyakorolni, vagy erővel rákényszeríteni minket a menekültek befogadására, a közvéleményhez fogunk fordulni.” – mondta.
A 2015-ben bevezetett menekültkvóták célja, hogy szétossza az Európai Unió keleti tagállamai közt azokat a közel-keleti és észak-afrikai migránsokat, akiket Görögország és Olaszország hatóságai beengednek az EU területére. Lengyelország a kvóták szerint hétezer migránst kellene befogadjon, de mivel a tömeges bevándorlás szüntelenül zajlik, az Európai Bizottság újabb és újabb kis létszámú csoportokat osztana ki, ha egyszer sikerül a menekültek áthelyezése.
Közvélemény-kutatások szerint a lengyel lakosság abszolút többsége ellenzi a menekültek befogadását, és az emberek azokat sem engednék be az országba, akik háború elől menekülnek.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke korábban az ilyen kezdeményezésekkel kapcsolatban azt mondta; az Európai Unió végét jelenti, ha a tagállamok elkezdenek népszavazásokat tartani. Nyilatkozata igazi hamisítatlan formában mutatta be az uniós bürokraták szemléletét, akiknek csak az EU-csatlakozás demokratikus látszatúvá tételéhez kellett a népszavazás, de az uniós csatlakozás után már semmilyen kérdésben nem akarják megkérdezni a többségi lakosság véleményét.
Érdemes emlékezni arra, hogy a kényszerbetelepítés elleni magyar népszavazáson többen szavaztak a migránsok befogadása ellen, mint korábban az EU-csatlakozásra. A közvélemény-kutatások szerint ehhez hasonló eredményekkel fog zárulni egy esetleges lengyel népszavazás is.
|