2015.02.14. 10:58, alfahir.hu
"A második világháború áldozatait gyászolni kell, és emléküket nem szabad ideológiai harcokban felhasználni" - mondta a német államfő pénteken Drezdában a szászországi nagyváros ellen az angolszász szövetségesek által végrehajtott terrorbombázások 70. évfordulóján rendezett ünnepségen.
Joachim Gauck a nemzetközi együttműködéssel, mások mellett brit polgárok segítségével újjáépített Frauenkirche (Miasszonyunk temploma) előtt összegyűlt tömeghez intézett beszédében kiemelte: "nem akarjuk, hogy ideológusok zsákmánya legyen a Drezdában és más lebombázott városokban elszenvedett kín", és "nem élünk vissza az áldozatok emlékével világnézeti vitákban" (nincs semmiféle világnézeti vita. A vita arról szól, hány embert gyilkoltak meg a szövetségesek - a szerk.)
"Az áldozatok méltóságát csak az őszinte gyász őrizheti meg' - mondta a német államfő a német-brit megbékélés jelképeként számon tartott templomnál, amelyet többek között a német légierő által 1940-ben lerombolt angliai Coventry - Drezda testvérvárosa - lakosságának jelentős anyagi támogatásával építettek fel újra Németország újraegyesítése után.
A szövetségesek 1945. február 13-án és 14-én három hullámban bombázták az egyik legszebb német várost, az "Elba menti Firenzét", a támadásban megsemmisült a barokk belváros, és a legutóbbi tudományos adatok szerint meghalt nagyjából 25 ezer ember - írja az MTI (ez a legminimálisabb becslés, ennek többnyire a többszöröse, sokak szerint a tízszerese halt meg - a szerk.)
Hozza a formáját az MTI is
Drezda a "német szélsőjobboldali, neonáci szubkultúra" egyik "zarándokhelye" és a menekült-, bevándorló- és iszlámellenes, Hazafias Európaiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű mozgalom központja - írjha a Magyar Távirati Iroda.
A bombázás évfordulóján "szélsőjobboldali" ( csoportok rendszeresen tartanak tüntetéseket, és ezeken olyan beszédek hangoznak el, amelyek szerint a hivatalos adatok hamisak, valójában több százezer embert pusztítottak el a szövetségesek, és akciójuk a németek ellen elkövetett népirtás része volt (Drezda valójában egy jelkép: jelképe az úgynevezett szövetségesek által elkövetett rémtetteknek).
Úgynevezett "szélsőjobboldali" tüntetés nem volt, viszont több ezren élőláncot alkotva tüntettek az "áldozatok emlékével visszaélő történelemmagyarázat ellen, a megbékélés, a tolerancia és a béke mellett" - írja a szokásos 50-es éveket idéző stílusban az MTI. Így a Magyar Távirati Iroda szerint az áldozatok valódi számának kikutatásának szándéka neonáci cselekedet.
No ezen az úgynevezett megemlékezésen természetesen a német államfő is részt vett.
Még Drezdával is foglalkozott
Jochaim Gauck egy fél mondat erejéig azért - tessék lássék módon - kitért a drezdai áldozatokra, majd belekezdett a szokásos mantrába:
"tudjuk, hogy ki kezdte el a gyilkos háborút, és nem feledkezünk meg a németek által folytatott háború áldozatairól akkor sem, ha itt és most a német áldozatokról emlékezünk meg".
No, ez utóbbi annyira már nem sikerült:
"a megemlékezés általunk gyakorolt formája ma, és már évek óta nem azon a szabályon alapul, hogy az első a haza becsületének védelme", és nem vagyunk hajlandóak letagadni vagy megbocsátani a nemzetünk nevében elkövetett bűnöket és eltévelyedéseket (...) a németek többsége megvált az áldozat önképtől, amelyet a háború után sokan magukévá tettek, önsajnálatba merülve, elzárkózva a németek áldozatainak szenvedésétől".
"Az utóbbi évtizedek nyomán már tudjuk, hogy felszabadítja magát, aki szakít a saját sorsára csőlátásszerűen összpontosító hozzáállással, hiszen így "megtanulja szélesebb, történelmi összefüggések között szemlélni magát és fogékony lesz a mások sorsa iránt"
Ha az össznépi összeborulásban elfelejtenénk:
Nagy-Britanniában soha senkit nem vontak felelősségre a terrorbombázásért, Sir Arthur Harris (mert lovaggá is avatták), alias Bomber Harrisnek pedig szobra áll. Kevés terrorista büszkélkedhet ezzel.
Ennyit a nagy szembenézésről.