Mérhetetlen erő:2017.08.22. 09:53, hidfo.ru
megváltoztatnák a választási rendszert
Egy augusztus 20-án közzétett videóval elindította a választási rendszer megváltoztatását célzó kampányát a Közös Ország Mozgalom. A friss közvélemény-kutatások szerint azonban lehet, hogy senki nem is szavazna rájuk, csak az a 20-30 fő, aki a megkérdezés során azt mondta.
Egy augusztus 20-án közzétett videóval elindította a választási rendszer megváltoztatását célzó kampányát a Közös Ország Mozgalom. A Zoom.hu beszámolója szerint kilenc ellenzéki párt közös erővel akarja elérni a választási törvény módosítását. A “kilenc párt összefog” kijelentés nagyon jól mutat a címlapokon, ameddig az ember egyetlen pillantást sem vet a pártok támogatottságára.
A közös kampányban résztvevő pártok az MSZP és DK mellett az LMP, a MoMA, az Együtt, a Párbeszéd Magyarországért, a Liberálisok, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Momentum. A Nézőpont Intézet júliusi kutatása szerint támogatottságuk a következőképpen alakul.
-
MSZP: 7%
-
DK: 4%
-
LMP: 2%
-
MoMa: nem mérhető
-
Együtt: 1%
-
Párbeszéd: 1%
-
Liberálisok: 1%
-
MKKP: 1%
-
Momentum: 2%
A sok különféle liberális párt, úgy tűnik, összesen 19%-os támogatottsággal rendelkezik – de csak úgy tűnik. A közvélemény-kutatások esetében ugyanis figyelembe kell venni a statisztikai hibahatárt, ami a Nézőpont kutatása esetében 2,2 százalék. Ez azt jelenti, hogy a teljes népességre vetített adatokban az adott párt támogatottsága lehet ennyivel több, vagy kevesebb a kutatás során mért értéknél.
Tehát a sok apró liberális párt összesen nem egy 19%-os erőt jelent, hanem a statisztikai hibahatár figyelembe vételével akár az is lehetséges, hogy egyáltalán senki nem szavazna rájuk, leszámítva azt a 20-30 személyt, aki a kutatás során ezt a választ adta.
A statisztikai hibahatár figyelembe vételével a rengeteg, most összefogó párt támogatottsága a következőképpen néz ki:
-
MSZP: 4,8%-9,2%
-
DK: 1,8%-6,2%
-
LMP: 0%-4,2%
-
MoMa: 0%-2,2%
-
Együtt: 0%-3,2%
-
Párbeszéd: 0%-3,2%
-
Liberálisok: 0%-3,2%
-
MKKP: 0%-3,2%
-
Momentum: 0%-4,2%
A statisztikai hibahatár figyelembe vételével tehát lehetséges, hogy ezek a pártok semennyi támogatottsággal nem rendelkeznek; az áll mellettük, aki a sajtóban őket képviseli, emellett a megkérdezés során véletlenül őket szimpatikusnak tartó tucatnyi ember, aki talán a párt nevét is a megkérdezés során hallotta először.
Emiatt előnyös a balliberális törpe-ellenzék számára, hogy sok apró pártként működnek, és nem egyetlen erőként: mert ha egyetlen szövetséggé összeállnának, ennek az egyetlen erőnek nem 7-8%-os támogatottsága lenne, hanem ugyanúgy statisztikai hibahatáron belül 1-2 százalék, mint most ezeknek a formációknak. A mai helyzetben legalább a sajtóban úgy tudnak tenni, mintha sokan lennének – de ez nem több mint egy kampány-céllal fenntartott illúzió, és ez legkésőbb az országgyűlési választásokon ki fog derülni.
|